Každý rok je pořádáno několik Velkých Cen, kterých se může zúčastnit každý zájemce – tyto závody jsou tzv. open. Každá sezóna je ukončena Mistrovstvím ČR v olympijském šplhu, na které je nutné se nominovat v některé z Velkých cen.
Oficiální závodní kategorie jsou tyto:

Číslo kategorie Název kategorie Věk soutěžících Délka lana
Kategorie I. Žáci mladší 15 let šplh na 4,5 m
Kategorie II. Dorostenci 15 – 18 let šplh na 4,5 m
Kategorie III. Muži * 19 – 50 let šplh na 8 m
Kategorie IV. Masters 51 let a starší šplh na 8 m
Kategorie V. Ženy a dorostenky neomezeno šplh na 4,5 m

Podrobné informace o kategoriích najdete v pravidlech OŠ, konkrétně v Pravidle 7.

Ve všech kategoriích se šplhá ze sedu bez pomoci nohou, tzv. bez přírazu – viz pravidla.

Kromě oficiálních závodů v olympijském šplhu se koná zpravidla několik dalších závodů – šplh na 14 m v Novém Městě nad Metují, finále AŠSK ve šplhu na 4,5 m, exhibiční šplh na Dni rekordů v Pelhřimově, Memoriál Miloše Homoly ve Šternberku a jiné zajímavé závody a exhibice.

Stručné informace o jednotlivých závodech najdete v sekci historie. Výsledky a komentáře k závodům jednotlivých sezón najdete v odpovídající rubrice – viz odkazy v levém či horním menu. Historické žebříčky rekordů, statistiky účastí a medailových pozic, výsledky bodovacího poháru a nominační žebříčky na MČR najdete v rubrice žebříčky.


* Věkové rozmezí nazývané Senioři (41 až 50 let včetně) se na výsledkové listině označuje písmenem “S”, nicméně nemá vlastní kategorii, a tak se ani nevypisuje, ani nevyhlašuje.