Začněme hned tou největší událostí (a že se jich událo) z letošního závodu na 14 metrů, a to je nový světový rekord, který stanovil fantastickým výkonem Martin Vacek časem 13,13 sekund! Pojďme se hned podívat na to, jak takový šplh vypadá, když 14 m překoná závodník rychlostí vyšší jak 1 m/s.

Aby toho nebylo málo, tak druhý v pořadí se umístil Adam Novotný s odstupem pouhých 0,53 sekundy za mnoho let nepřekonatelným časem Aleše Nováka. Už toto samo o sobě je neskutečný výkon, ovšem neuvěřitelné na tom je to, že Adam byl v loňské sezóně ještě dorostencem! Aby podtrhl fenomenální formu, nechali pořadatelé zvednout rameno jeřábu s čidlem do závratné výšky 20 metrů. Jediní, kdo byli schopni tuto vytrvalostní vzdálenost zdolat, byli oba již zmínění závodníci. Ano, i Adam se dostal od země až k cívce a nebylo to žádné zoufalé škrábání se. Ba naopak, značným odstupem si povodil novopečeného držitele rekordu na 14 metrů, obdivuhodným časem 31,05 s. Pojďme se jen pohrabat v minulosti. Pokud mě paměť nešálí, tak závod na 20 metrů uspořádal v roce 2013 vytrvalec a specialista na dlouhé vzdálenosti Štěpán Muchka (komentář a výsledky závodu). Tehdy byl hendikepován pořádáním tohoto klání, jež si vzal na svá bedra, a tak se nedokázal dostat až k cílové metě. Jediný, kdo zdolal tuto výšku byl Honza Král časem 47,39s (porovnejte sami s Adamem). Druhou zmínkou v historii je samozřejmě nezapomenutelný závod ve francouzském Lyonu z roku 2007 (komentář s výsledky), na který se připravoval i rekordman Aleš Novák (tehdy 20letý). Ten tuto výšku zdolal s ještě lepším časem, a to 25,85s. Štěpán (v tu dobu 26letý) se tehdy umístil těsně za Alešem, časem 27,09s. Na to, že s 20 metry pravděpodobně nikdo nepočítal a ani neladil, tak stojí Adamův výkon za ukázku:

UFFF, pojďme si trochu oddechnout a přečíst komentář, jež nám zaslal ředitel závodu, pan Martin Mach:

V sobotu 26. června 2021 viděli diváci strhující výkon Martina Vacka ze Sokola Libčice nad Vltavou, který překonal jedenáct let starý rekord Aleše Nováka ze Sokola Šternberk, jenž měl dosud hodnotu 14,03 s. Martin letos v prvním kole vyšplhal bez pomoci nohou čtrnáctimetrovou délku lana v čase 13,29 s. Ve druhém kole svůj historicky nejlepší čas ještě posunul a po jeho dohmatu ve čtrnáctimetrové výšce se elektronická časomíra zastavila v čase 13,13 s. Tímto časem stanovil nový rekord závodu ve šplhu na 14 m dlouhém laně bez přírazu. Jedná se o historicky nejlepší světový čas závodu v athénském šplhu na této délce lana.

Tyto výjimečné závody se konaly za krásného slunečného počasí na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují a jednalo se již o XVII. ročník závodů ve šplhu na čtrnáctimetrovém laně „Velká cena Nového Města nad Metují v athénském šplhu“. Záštitu nad tímto závodem pořádaným Tělocvičnou jednotou Sokol Nové Město nad Metují převzalo již tradičně město Nové Město nad Metují.

Druhé místo získal Adam Novotný z klubu Sokol Praha Libeň, který vyšplhal v čase 14,56 s. Ze stejného klubu byl třetí Patrik Valut v čase 15,02 s. Celkem devět borců tuto extrémní výšku vyšplhalo, z toho byli tři, kterým se to podařilo poprvé. Připomínám, že na olympijských hrách v roce 1896 v Athénách, kde se na čtrnáct metrů dlouhém laně šplhalo poprvé, dosáhl vítěz času 23,40 s.

V první části programu diváci viděli závody dívek na třímetrovém laně, kde zvítězila Bára Šubrtová z klubu T.J. Sokol České Meziříčí v čase 9,50 s. Závody mládeže a dorostenců na laně dlouhém čtyři a půl metru vyhrál Ondřej Klíč z T.J. Sokol Brno 1 v čase 3,61 s. V kategorii starších žákyň a dorostenek nejrychleji vyšplhala na stejně dlouhém laně (4,5 m) Jana Hurdálková ze Sokola Libčice nad Vltavou v čase 6,34 s. V závodech pro veřejnost na čtyři a půl metru dlouhém laně zvítězil Josef Vrábel z klubu ASPV Nového Města nad Metují s časem 5,36 s.

Na závěr dne se pro zájemce z řad závodníků zavěsilo dvacet metrů dlouhé lano. Ze sedmi přihlášených závodníků se dvěma podařilo tuto extrémní výšku pokořit. Nejrychleji šplhal Adam Novotný, který zdolal dvacet metrů v čase 31,05 s. Druhým sportovcem, který vyšplhal až do 20 metrů, byl Martin Vacek s časem 41,02 s.

Všem závodníkům děkujeme za krásný zážitek a divákům za nádhernou atmosféru, kterou vytvořili svým povzbuzováním.

Tento unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších partnerů, sponzorů a dobrovolníků, kterým všem děkujeme.

Ing. Martin Mach,
starosta T.J. Sokol Nové Město nad Metují a ředitel závodu

Jak bylo zmíněno, v rámci závodu na 14 metrů pořadatelé tradičně zapojují i šplh na 4,5m, a tak se pojďme podívat na kompletní výsledky:

Na místě byli i poslední dobou velice aktivní královédvorští, kteří zajištují mimo jiné online přenos z MČR. Ti nelenili a vyzpovídali hlavní aktéry klání, jež si můžete poslechnout v jejich sestřihu:

Pořadatelům děkujeme, že se opět této nelehké role zhostili a že se vše podařilo – připraveným štěstí přeje, a tak opět vyšlo počasí na jedničku. Již nyní se těšíme na příští rok, kam se dokáží dostat hlavně závodníci Martin Vacek a Adam Novotný.

TF