Sportovní hala ve Strži ve Dvoře Králové nad Labem zažila v neděli už druhý ročník závodu Velká cena Podkrkonoší ve šplhu na laně. Závodů se zúčastnilo celkem 38 závodníků z celé České republiky.

Hned ráno se uskutečnil závod nadějí na laně dlouhém 3 m. Některé z dětí do závodu vstupovaly i s tím, že v tréninku se jim 3 m zdolat ještě nikdy nepodařilo. Energií nabitá závodní atmosféra je však natolik vyhecovala, že svůj první závod zvládly! Mezi děvčaty zvítězila Šárka Škarytková, mezi kluky Dan Báča. Po závodě si pokusně některé děti zkusili vyšplhat i lano délky 4,5m. Uspěli Dan Báča, Šárka Škarytková a Nikola Šťastná. Tyto závodníky již brzy uvidíme mezi našimi opravdovými šplhači.

Po poledni byla oficiálně zahájena Velká cena Podkrkonoší na tradičních délkách lana 4,5 m a 8m.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VC Podkrkonoší 2022

4,5 m – žáci a žákyně

Nejdříve šplhali žáci a žákyně. Mezi žáky vyhrál Michal Zelenka z Prahy před Rosťou Vackem z Úpice a Matějem Holanem. Na čtvrtém místě se na svém úplně prvním závodě umístil Radovan Mrkvička z gymnázia ve Dvoře Králové. Žákyně ovládly domácí Anežka Holanová před Kateřinou Schreiberovou a Zuzkou Kotkovou z TJ Sokol Žižkov II.

Velká cena Podkrkonoší 2022

4,5 m – dorci, dorky a ženy

Dorostence ovládl domácí Ondra Schreiber z místní TJ Sokol Dvůr Králové v čase 4,89 s.

V závodě žen a dorostenek zvítězila Jana Hurdálková v čase 5,95 s – tedy skoro stejném, jaký potřeboval k vítězství její partner Martin Vacek na laně dlouhém 8 metrů (5,92 s). Druhá skončila její týmová parťačka ze Sokola Libčice nad Vltavou Jana Kiselicová, třetí došplhala Sára Gutmanová z TJ Sokol Žižkov II. Na dalších dvou místech se umístily dvě závodnice , které závodily ve šplhu na laně poprvé v životě – Anežka Šebková a Adélka Hermanová z TJ Sokol Dvůr Králové nad Labem, přičemž Adélka o den dříve vybojovala 3 místo v závodě Českého poháru ve skocích na trampolíně.

Velká cena Podkrkonoší 2022

8 m – Muži a masters

V kategorii těch nejrychlejších – muži na 8m laně – zvítězil Martin Vacek v čase 5,92 s před Natanaelem Měcháčkem 6,88 s a Filipem Šmejkalem v čase 7,34 s.
Poprvé se závodu mužů zúčastnil také domácí a teprve devatenáctiletý Tonda Mostecký. Časem 12,91 s organizátory potěšil. Pokud se obuje do tréninku, dají se od něho čekat určitě i další super výsledky.

Velká cena Podkrkonoší 2022

V kategorii zralých mužů – Masters – zvítězil takřka domácí Ladislav Kubeček z Havlovic v krásném čase 10,10 s závodící za TJ Maratostav Úpice před Lubomírem Jokelem z ŠSK Palestra Praha.

Velká cena Podkrkonoší 2022

Osmimetrové lano si mimo soutěž vyzkoušel i třináctiletý Tomáš Erban a časomíra se zastavila na 28,61 s.
Každý, kdo se závodů účastnil vůbec poprvé, obdržel na památku dřevěnou cenu se svým historicky prvním časem v olympijském šplhu.

Závod se uskutečnil díky podpoře města Dvůr Králové nad Labem a řady sponzorů, kterým moc děkujeme.

Jiří Schreiber

Velká cena Podkrkonoší 2022